avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare

Firma care face achizitia intracomunitara este platitoare de TVA si inregistrata in ROI. Firma de la care se face achizitia este din Spania si a emis factura cu TVA.Am facut verificarea in VIES si firma din Spania NU apare cu cod valid de TVA. In aceasta situatie este considerata taxare inversa? declar achizitia in 390? care sunt notele contabile? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 20:37, 19 Iunie 2012
1-2 a scris:

Firma care face achizitia intracomunitara este platitoare de TVA si inregistrata in ROI. Firma de la care se face achizitia este din Spania si a emis factura cu TVA.Am facut verificarea in VIES si firma din Spania NU apare cu cod valid de TVA. In aceasta situatie este considerata taxare inversa? declar achizitia in 390? care sunt notele contabile? Multumesc.


Poate sa ma ajute cineva? Multumesc.
care este motivul pentru care firma din spania a facturat cu tva?
bunurile nu au parasit teritoriul spaniol? dati-ne mai multe detalii.
Nu stiu de ce firma din Spania a facturat cu TVA. Bunurile au parasit teritoriul spaniol.Este vorba despre o piesa de schimb la un echipament tehnologic (total factura cu TVA: 460,88 EUR).Multumesc.
solicitati eliberarea unei facturi fara tva.
daca nu, inregistrati tva achitata pe costul piesei, fiind nedeductibila in romania si nu raportati achizitia in decl. 390 vies.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie intracomunitara ASUL28 ASUL28 Buna seara, va rog sa ma ajutati si in aceasta problema: Srl din Romania cu cod valabil VIES, cumpara din Italia de la o societate la fel cu cod valabil VIES, ... (vezi toată discuția)
Reparatie auto in ungaria,factura austria,declaratie 390? office.carmen office.carmen O firma solicita o depanare auto pe teritoriul ungar.Se efectueaza interventia,apoi se primesc doua facturi : una de la firma maghiara,cuprinzand valoarea ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare intrep.individuala sain sain O intreprindere individuala inregistrata in roi achizitioneaza mere din Ungaria de la o persoana fizica cu cod valid de tva si de la o persoana fizica fara cod ... (vezi toată discuția)