Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare

Firma care face achizitia intracomunitara este platitoare de TVA si inregistrata in ROI. Firma de la care se face achizitia este din Spania si a emis factura cu TVA.Am facut verificarea in VIES si firma din Spania NU apare cu cod valid de TVA. In aceasta situatie este considerata taxare inversa? declar achizitia in 390? care sunt notele contabile? Multumesc.
1-2 a scris:

Firma care face achizitia intracomunitara este platitoare de TVA si inregistrata in ROI. Firma de la care se face achizitia este din Spania si a emis factura cu TVA.Am facut verificarea in VIES si firma din Spania NU apare cu cod valid de TVA. In aceasta situatie este considerata taxare inversa? declar achizitia in 390? care sunt notele contabile? Multumesc.

Poate sa ma ajute cineva? Multumesc.
care este motivul pentru care firma din spania a facturat cu tva?
bunurile nu au parasit teritoriul spaniol? dati-ne mai multe detalii.
Nu stiu de ce firma din Spania a facturat cu TVA. Bunurile au parasit teritoriul spaniol.Este vorba despre o piesa de schimb la un echipament tehnologic (total factura cu TVA: 460,88 EUR).Multumesc.
solicitati eliberarea unei facturi fara tva.
daca nu, inregistrati tva achitata pe costul piesei, fiind nedeductibila in romania si nu raportati achizitia in decl. 390 vies.