Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cursuri calificare pt persoane cu studii minime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cursuri calificare pt persoane cu studii minime

Buna ziua,

As dori sa stiu care anume este cadrul legislativ care reglementeaza care sunt studiile minime in baza carora o persoana poate urma cursuri de calificare. Am intalnit diverse opinii - 4 clase, 8 clase, dupa care se pot face diverse cursuri de calficare gen: croitorie, tamplarie etc.

Imi puteti indica, va rog, unde anume pot gasi aceste reglementari?

Multumesc
Autoritatea naţională pentru Calificări (fosta CNFPA)
www.cnfpa.ro
Va multumesc pentru raspuns. Am consultat site-ul indicat, insa nu m-am clarificat, in sensul ca, parcurgand legislatia din sectorul dedicat acestui capitol, de pe site-ul www.cnfap.ro, nu am gasit cadrul legal in care sunt prevazute aceste studii minime. As dori sa va rog sa imi indicati legile/OUG s.a.a in asa fel incat sa pot identifica articolele care fac referire clara la aspectul pe care l-am indicat, anume care sunt studiile minime pe care o persoana trebuie sa le fi urmat pentru ca sa poata urma o calificare profesionala.

Multumesc inca o data.
O minima explicatie cred ca gasiti in Clasificarea Ocupatiilor din Romania. Noua Clasificare a ocupatiilor din Romania - nivel de ocupatie (sase caractere) a fost aprobata prin Ordinul comun al Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si Institutului National de Statistica nr. 1.832//856/2011, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 561, din 8 august 2011, cu modificarile si completarile ulterioare.
Multumesc foarte mult pentru informatiile detaliate si clare!