Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala 24.05.2012
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala 24.05.2012

Masina este dacia solenza,an 2004,39700km,echiparea confort.
Inspectorul de la Groupama,a trecut masina la starea de intretinere buna si a intocmit un deviz de 8000 ron.Doresc s-a stiu cum se calculeaza suma,pe care urmeaza sa o primesc si daca se ajusteaza ceva la c.f.de uzura in functie de km.
Pret auto nou - 5255 euro,Coef.uzura 56%
Va multumesc.
Daca vreau reparatia in regie proprie,eu stiu ca pentru piese despagubirea este 100%,numai manopera se despagubeste fara TVA.Dar pe procesul verbal,facut de asigurator pentru solutionarea dosarului,scrie ca mai trebuie sa depun,doar declaratie de acceptare a despagubire,atata tot.Eu nu am cerut niciodata sa-mi repar masina,in regie proprie,doar sa-mi dea banii care mi se cuvin,calculati dupa normele CSA,deoarece,servisul care mi-a intocmit devizul si a iesim mai mult decat cel al asiguratorului,mi-a spus ca pot sa i-au masina ca nu se mai repara(este prea avariata).