Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absolvent de facultate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absolvent de facultate

Buna ziua,
As vrea sa stiu si eu ce trebuie sa faca un absolvent de facultate, sau mai bine spus, ca sa i se modifice functia si salariul, ce reguli se aplica, cele din contractul individual, sau cele din contractul colectiv de munca la nivel national?
Angajatorul este obligat sa-i dea pana la 20% din salariu de baza in plus ( absolventul fiind angajat inainte de a termina facultatea) , chiar daca postul nu implica studii superioare, sau se da un salariu mediu pe economie?
Multumesc,
Adriana.
Daca postul pe care sunteti angajat nu necesita incadrarea unei persoane cu studii superioare, veti fi retribuit ca o persoana cu studii medii. Daca este necesara o persoana cu studii superioare trebuie sa vi se mareasca salariul in functie de salariu minim brut stabilit pentru persoane cu studii superioare in Contractul Colectiv de Munca la Nivel national pe 2007-2010.
Chiar daca postul prevede studii superioare veti fi platit pentru studii medii daca facultatea absolvita este din alt domeniu decat cel necesar ocuparii postului respectiv.
Simpla absilvire a unei facultati nu implica obligatia angajatorului de a va incadra pe post cu studii superioare sau de a va majora salariul.
adriana totan a scris:

Buna ziua,
As vrea sa stiu si eu ce trebuie sa faca un absolvent de facultate, sau mai bine spus, ca sa i se modifice functia si salariul, ce reguli se aplica, cele din contractul individual, sau cele din contractul colectiv de munca la nivel national?
Angajatorul este obligat sa-i dea pana la 20% din salariu de baza in plus ( absolventul fiind angajat inainte de a termina facultatea) , chiar daca postul nu implica studii superioare, sau se da un salariu mediu pe economie?
Multumesc,
Adriana.

Orice modificare a clauzelor c.i.m. implica incheierea unui act aditional - prin acordul ambelor parti.
In cazul in care personalul este încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare este obligat sa-i acorde acestuia salariul minim brut pe economie, actualmente 1200 lei.