Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Colaborare avocat-consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Colaborare avocat-consilier juridic

Buna seara! Un consilier juridic poate avea o colaborare cu un avocat, in sensul ca respectivul consilier juridic sa substituie la un termen avocatul, aparator ales al unei persoane juridice?
Consilierul juridic este angajat la persoana juridică reprezentată de avocat?
Nu, dar avocatul respectiv ar putea angaja consilierul juridic, in numele persoanei juridice. Si in acest caz s-ar putea face substituirea,nu ?
Eu sunt de părere că un consilier juridic, care este angajat la o altă persoană juridică, nu poate substitui un avocat ales in faţa instanţei.
Avocatul poate fi substituit de un alt avocat, sau la termenul la care se află în imposibilitate de a se prezenta, să fie delegată o persoană angajată în cadrul persoanei juridice implicate.

Să mai vedem şi alte păreri...
Nu are cum sa se procedeze , in acest fel .. consilierul juridic va trebui sa aiba un raport de munca cu acea persoana juridica in vederea reprezentarii acesteia , chiar daca acea p.j. are o colaborare si cu un avocat.