Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... delegatia de substituire, drept de reprezentare
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

delegatia de substituire, drept de reprezentare

Buna ziua

Va rog un sfat cu privire la urmatoarea speta intr-un proces civil:
Avocatul X al societatii de avocatura A&B este substituit prin avocat Y din cabinet individual C.
Pentru ca actele de procedura sa fie legal indeplinite de avocat Y din cabinet C, de catre care avocat si folosind care stampila (A&B sau C) se impun a fi semnate inscrisurile:
av Y cu stampila C sau cu stampila A&B?
In eventualitatea ca apreciati ca nu sunt suficiente informatii imi pare rau dar nu am mai multe si, chiar in aceasta situatie, va rog mult un sfat...
Multumesc anticipat!
avocatul y poate depune actele stampilate de casa de avocatura a&b, deoarece y are delegatie de substituire numai pt un termen.
daca y substituie in tot procesul, actele pot fi stampilate si semnate cu datele lui y.
Avocatul X al Societatii de avocatura A & B a incheiat un contract de asistenta juridica cu clientul si a fost semnata de catre client o Imputernicire avocatiala, prin care clientul l-a imputernicit pe avocatul X sa exercite anumite activitati si sa-l reprezinte in fata instantelor. Normal ca si contractul de asistenta juridica si imputernicirea avocatiala au fost semnate pe de o parte de catre client, pe de cealalta parte de avocatul X. Acum, in delegatia de substituire, un avocat il imputerniceste pe un alt avocat sa il substituie in fata unei instante, pe delegatia de substituire exista doar avocat substituit si avocat substituent. Inscrisurile depuse la dosar, atata timp cat sunt depuse in perioada substituirii, vor purta stampila avocatului substituent.
Parerea mea este ca avocatul Y poate depune actele cu stampila C deoarece are oricum depusa la dosar delegatie de substituire de la firma A&B! Pentru o mai mare siguranta le poate contrastampila si cu stampila firmei A&B!:)
Multumesc tuturor celor care au avut amabilitatea sa prezinte opinia...
Revin cu o intrebare: mai sus a fost facuta mentiunea..
"daca y substituie in tot procesul, actele pot fi stampilate si semnate cu datele lui y".
In acest caz este corecta urmatoarea formulare intr-un act de procedura: "Noi societatea A&B formulam....(detalii aici specifice cazului iar in incheiere).....prin av Y, cab (stampila) C".

Micaly a scris:

Multumesc tuturor celor care au avut amabilitatea sa prezinte opinia...
Revin cu o intrebare: mai sus a fost facuta mentiunea..
"daca y substituie in tot procesul, actele pot fi stampilate si semnate cu datele lui y".
In acest caz este corecta urmatoarea formulare intr-un act de procedura: "Noi societatea A&B formulam....(detalii aici specifice cazului iar in incheiere).....prin av Y, cab (stampila) C".

Formularea corecta este: Subsemnatul (reclamant, parat, ce este), prin avocat Y, cab. C, conform delegatiei de substituire Z, formulez,,,,,,,,,,,,"
Multa Bafta!
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin