Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... eliberare certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

eliberare certificat de mostenitor

buna seara ,
in cat timp se elibereaza certificatul de mostenitor de catre notar? cateva zile sau saptamani ?
mentionez ca persoana care vrea sa procedeze la dezbaterea succesiunii notariale este singurul mostenitor .
marian302, utilizator
Depinde ce bunuri sunt in masa succesorala, in cat timp faceti rost de actele, certificatele necesare dezbaterii succesiunii. De regula, 2 vizite la notar rezolva situatia (daca sunteti intr-adevar singurul mostenitor). Adica, vorbim de zile.
multumesc pentru raspuns . mama mea este singurul mostenitor . am scos anexa 24 de la primarie , respectiv fisa fiscala . maine o sa mearga la notar si speram sa rezolve pana vineri . dorim sa vindem un teren si asteptam certificatul de mostenitor
pentru a vinde este necesar cadastru. puteti face cadastru pe defunct si in momentul instrainarii notarul face succesiunea.. aceasta e varianta cea mai rapida.
Nu. Intai se elibereaza certificatul de mostenitor. Apoi faceti cadastru si intabulati dreptul de proprietate al mostenitorilor pe imobilul respectiv. Abia dupa intabulare, adica inscrierea in cartea funciara a imobilului respectiv puteti vinde, insa daca nu vreti sa pierdeti cu ghilimelele de rigoare cumparatorul, incheiati un antecontract de vanzare cumparare pana la intabulare.
Nu este obligatoriu intai sa faca succesiunea. adevarat este ca nu poate vinde cu proprietar defunct insa in momentul vanzarii atunci cand exista cadastru pe defunct, notarul poate face ambele operatiuni , succesiune si ulterior vanzare. am spus aceasta varianta pt ca e mai rapida