Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz incetare contract de munca

Intrebare:
Pe perioada preavizului incetarii CIM din initiativa angajatului , angajatul poate sa absenteze ,o perioada de timp mai mica decat perioada maxima desfacerii CIM ? De exemplu absentezi 6 ore intr-una din zile . Exista alte consecinta in afara de aceea de a nu fi pontate cele 6 ore ?
Reducerea timpului de munca pe perioada de preaviz, fara a-i fi afectate drepturile salariale, este posibil numai daca acest lucru este specificat in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

In cazul demisiei, timpul de munca in perioada de preaviz este cel mentionat in c.i.m.