Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rejudecare dupa casare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rejudecare dupa casare

Buna ziua,
Am inceput un proces in 2009. Am depus actiunea in mod corect la Judecatorie. Insa judecatoria a considerat ca nu e competenta material sa judece cauza si a trimis cauza in prima instanta la Tribunal.
Tribunalul a judecat-o in prima instanta si a respins-o. Am facut apel. Curtea de Apel a respins si apelul. Am facut recurs, iar ICCJ mi-a admis recursul, a casat si sentinta Tribunalului si decizia Curtii de Apel si a trimis-o spre competenta solutionare judecatoriei initial investita.
Intrebarea mea:
Pentru ca au trecut ceva ani de cand a fost pornita actiunea, pot acum, cand am prim termen la judecatorie in iulie 2012, sa modific un pic petitul actiunii??(S-au mai schimbat putin datele problemei fata de 2009)
Pe considerentul ca este prim termen in rejudecare si judecatoria nu m-a judecat niciodata??
Se poate asa ceva?
Sau macar cateva precizari in plus??
Mai exact, pot sa depun o cerere de modificare a actiunii? cred ca asa vreau sa intreb!

Va multumesc
adica pt instanta de apel si recurs a fost o "frectie" actiunea initiala..
pai nu pe baza actiunii initiale a fost admis recursul si stabilita competenta/
daca reclamantul ar modifica/completa acum si ar face iar necompetenta instanta investita de instanta de recurs? ce s-ar intampla?
este o casare cu rejudecare, deci daca nu s-a intrat pe fond care ar fi problema?
Deci, repet, s-a casat tot, care e nedumerirea?
Eu as face o precizare cu modificarile respective, la limita daca e de competenta altei instante se va declina in favoarea acesteia.
De acord. Cu atat mai mult daca e vorba doar de dobanzi, rate, alte obligatii ajunse la scadenta intre timp..
Care este obiectul litigiului ?
ContSters253638, utilizator