Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Actualizarea informatiilor la o asociatie nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Actualizarea informatiilor la o asociatie nonprofit

in data de 5 mai 2012 a fost validat un nou Consiliu director al asociatiei. Este necesara inscrierea procesului verbal cu validarea noii conduceri la Registrul asociatiilor si fundatiilor?
Care ar fi baza legala pentru aceasta inscriere in Registru?
In Ord.26/2000 nu se specifica nimic in acest sens.
Multumesc
Da. Trebuie sa inregistrati la judecatorie noua componenta a organelor de conducere. Cand ati infiintat asociatia ati inclus si prima componenta a organelor de conducere si deci, e normal sa depuneti actele pentru orice modificare. Treaba asta s-o faceti in max 15 zile.