Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Hotararile Adunarii Generale prin care a fost schimbat ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Hotararile Adunarii Generale prin care a fost schimbat Consiliul Director nu au fost inregistrate de Judecatorie in Registrul asociatiilor si fundatiilor !!

Ce se-ntampla cand hotararile Adunarii Generale prin care a fost schimbat Consiliul Director nu au fost inregistrate de Judecatorie in Registrul asociatiilor si fundatiilor ?!!

Va dau un exemplu:

O asociatie infiintata in anul 2005 prin hotarare judecatoreasca functioneaza si in prezent cu acelasi Consiliu Director chiar daca in statut este mentionat ca acesta este ales pe o perioada de 2 ani, astfel: "Consiliul Director este compus din 5 membri, aleşi pe o perioadă de 2 ani, mandatul lor putând fi prelungit."
Chiar daca au fost mai multe Hotarari ale Adunarii Generale prin care a fost ales alt consiliu director ...aceste hotararii ale AGA nu au fost inregistrate sub nici o forma la judecatorie, sau notar!

Deci, cine raspunde pentru neinregistrarea la judecatorie a hotararilor adunarii generale ? Si ce se poate face in acest caz pentru a fi respectata legea si statutul?

Am rugamintea sa explicati concret cu referire la articole din legislatie .....

Extras din legislatie:

ART. 6 din og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile
(1) În vederea dobândirii personalitatii juridice, membrii asociati încheie actul
constitutiv si statutul asociatiei, în forma autentica sau atestata de avocat.
(2) Actul constitutiv cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
......
g) componenta nominala a celor dintâi organe de conducere, administrare si control
ale asociatiei;
ART. 33 din og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile
(1) Modificarea actului constitutiv sau a statutului asociatiei se face prin înscrierea
modificarii în Registrul asociatiilor si fundatiilor aflat la grefa judecatoriei în a carei
circumscriptie teritoriala îsi are sediul asociatia, cu aplicarea corespunzatoare a
prevederilor art. 8 - 12.
(2) Cererea de înscriere a modificarii va fi însotita de hotarârea adunarii generale, iar
în cazul modificarii sediului, de hotarârea consiliului director.
Hotararile adunarii generale neinregistrate la judecatorie nu pot fi opozabile tertilor. Practic nu pot fi aplicabile.
Va dau un exemplu: daca nu aveti inregistrata la judecatorie ultima componenta a comitetului director si doriti sa accesati fonduri de la consiliul local, consiliul judetean si alti finantatori publici, acesta e un motiv de a va respinge din start cererea.