avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Probleme cu site-ul de achizitii online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Probleme cu site-ul de achizitii online

Buna seara.

As dori sa va intreb si eu ceva in legatura cu [editat - site de achizitii online].
Am un cont creat pe [editat - site de achizitii online] si anumite produse la vanzare cu diferite sume de bani de la 1 ron la 450 ron. Aseara am intrat in cont nu erau probleme, azi dimineata cand am incercat sa ma loghez, am primit acest mesaj:
" Avertisment pentru incalcarea regulamentului"
" In calitate de utilizator ai obligatia de a respecta Politica de Listare [editat - site de achizitii online]."
" Urmatoarea incalcare a regulamentului va duce la suspendarea contului tau de utilizator pentru o perioada de 7 zile."
" Motivul avertismentului: Pret nerezonabil "

Acum vin si precizez ca eu pe site la ei am si licitatii cu pret de 1 ron. Este posibil sa imi blocheze contul pe motivul " pret nerezonabil" ?
Exista la ei pe site un regulament abuziv din punctul meu de vedere care prevede:

4.6.10. Stabilirea unui pret rezonabil.
Regula Stabilirea pretului unui articol trebuie sa se incadreze in limitele bunului simt. Pretul rezonabil este considerat ca fiind pretul mediu la care produsul respectiv poate fi achizitionat de la alti utilizatori ai sitului, din cadrul altor situri de specialitate sau magazine online
Incalcari ale Politicii de Listare Un pret nerezonabil este strict interzis. Astfel de articole vor fi scoase de la licitatie.


Va rog frumos sa imi spuneti daca din punct de vedere juridic se poate face ceva impotriva acestui site. Legal ei pot sa imi spuna mie ca nu am voie sa vand un produs cu 1 ron si sa imi blocheze contul pt 7 zile? Ma pot adresa OPC-ului?
Stima!

[editat - este interzisa postarea de denumiri fara acordul administratorului forumului. Va multumim]
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iunie 2012
Lucian Huzum, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: adelinel , utilizator 14:16, 21 Iunie 2012
Raspundeti va rog daca se poate si nu deranjez prea mult
ok inteleg ca nu doriti sa imi raspundeti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Escrocherie, facuta cu cap? darkdesign darkdesign Am dat de curand peste o serie de siteuri, care au ca momeala Licitatia online a unor produse. Sa scurtez putin din continut si sa trec la subiect. Ei spre ... (vezi toată discuția)
Abuz okazii ana_dark84 ana_dark84 Am avut un cont pe okazii.ro care mi-a fost suspendat in urma unor avertismente pe care eu le consider abuzuri: - avertisment pentru pret nerezonabil(cica ... (vezi toată discuția)
Impotriva siturilor de micro licitatii. Mikulas69 Mikulas69 Buna ziua, am citit mult pe internet in legatura cu siturile de micro licitatii ca smslicitatie.ro, pretbomba.ro si altele. Nu se poate face nimic inpotriva ... (vezi toată discuția)