Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizatie de construire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizatie de construire

Buna ziua! Aş dori sa aflu dacă se poate obţine autorizaţie de construire locuinţă pe un teren din care solicitanţii autorizaţiei deţin în coproprietate 2/3 din terenul pe care se află deja o construcţie iar celălalt coproprietar deţine 1/3 din acelaşi teren şi construcţie. Menţionez că solicitarea autorizaţiei vine din partea unuia dintre coproprietari, respectiv cel care deţine 2/3 însă celălalt coproprietar este de accord cu construcţia, voinţă exprimată prin declaraţie notariala autentică prin care declară ca este de accord ca respectivii solicitanţi sa edifice cladirea cât şi cu faptul ca toate documentele necesare noii construcţii sa fie obţinute pe numele solicitanţilor. Vă multumesc !
Da, poate solicita autorizatie de constructie, adresati-va serviciului urbanism al primariei, prezentati actul de detinere( certificat de mostenitor, ctr. vanz-cump), procura prin care celalalt coproprietar este de acord, urmand ca actele sa fie emise doar pe numele celui care solicita.
Va multumesc!