Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca detin un teren in cota parte de 1/2 , si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca detin un teren in cota parte de 1/2 , si împreuna cu celalalt ...

Daca detin un teren in cota parte de 1/2 , si împreuna cu celalalt proprietar construim , este necesar sa ne dam vre-un acord in notariat pentru constructie( precizez ca o construim împreuna)?
Buna ziua,

Este necesar acordul de vointa al fiecare dintre coproprietari, avand in vedere starea de coproprietate.

Fiecare dintre coproprietari detine o cota de 1/ 2 din dreptul de proprietate.

Bunul nu e impartit, in materialitatea sa.

Doar dreptul de proprietate este fractionat.

Asadar, retinand faptul ca parcela fiecaruia nu este determinata, consider ca fiecare dintre coproprietari trebuie sa solicite emiterea autorizatiei de construire.

Autorizatia de construire va fi emisa pe numele amandurora.