avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca detin un teren in cota parte de 1/2 , si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca detin un teren in cota parte de 1/2 , si împreuna cu celalalt ...

Daca detin un teren in cota parte de 1/2 , si împreuna cu celalalt proprietar construim , este necesar sa ne dam vre-un acord in notariat pentru constructie( precizez ca o construim împreuna)?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Este necesar acordul de vointa al fiecare dintre coproprietari, avand in vedere starea de coproprietate.

Fiecare dintre coproprietari detine o cota de 1/ 2 din dreptul de proprietate.

Bunul nu e impartit, in materialitatea sa.

Doar dreptul de proprietate este fractionat.

Asadar, retinand faptul ca parcela fiecaruia nu este determinata, consider ca fiecare dintre coproprietari trebuie sa solicite emiterea autorizatiei de construire.

Autorizatia de construire va fi emisa pe numele amandurora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sad cumparat cu legea 550/2002 neo871 neo871 Buna ziua, Am cuparat un spatiu cu alta destinatie in baza legii nr. 550/2002. In contract se spune ca am devenit (de fapt societatea mea) proprietarul unei ... (vezi toată discuția)
Casa mea pe teren proprietate comuna sorin_marian sorin_marian Buna ziua. Am in proprietate impreuna cu cineva un teren (50% - 50%). Poate cineva sa imi spuna in ce conditii as putea sa construiesc pe acest teren iar ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. Întrebarea este dacă pe un teren intravilan se ... Cebanualexandr Cebanualexandr Bună ziua. Întrebarea este dacă pe un teren intravilan se poate construi fără a avea acces la drum? Intreb deoarece suntem mai mulți vecini ... (vezi toată discuția)