Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca.

pot sa imi actionez fosta firma angajatoare in judecata pentru daune morale daca timp de 11 luni am fost eliberat din functie pe nedrept?
mentionez ca in cele 11 luni nu am putut sa ma angajez in oras nicaieri pentru ca eram cu ei in litigiu si se aflase peste tot si astfel am fost pus in imposibilitatea de a imi putea plati rata pentru creditul bancar pe care il am.
dupa 1 an de judecata am castigat procesul si am fost reincadrat in functie si mi s-au platit salariile compensatorii. insa am fost silit sa plec :)
ce pot face ? vi se pare corect?
Art. 253 c.mun.
(1) Angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
(2) In cazul in care angajatorul refuza sa il despagubeasca pe salariat, acesta se poate adresa cu plangere instantelor judecatoresti competente.
(3) Angajatorul care a platit despagubirea isi va recupera suma aferenta de la salariatul vinovat de producerea pagubei, in conditiile art. 254 si urmatoarele.

Una dintre situaţiile în care operează răspunderea patrimonială a angajatorului se numara si situaţia concedierii nelegale.