Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Achitare in urma savarsirii de infractiuni pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Achitare in urma savarsirii de infractiuni pe drumurile publice OUG 195/2002 Art. 87 al. 1

In urma unui proces legat de infractiuni pe drumurile publice OUG 195/2002 Art. 87 al. 1 am fost achitat, procurorul a depus recurs in termen de 10 zile de la solutie. Doresc sa stiu daca pana cand voi fi citat la Curtea de Apel am dreptul sa-mi recuperez permisul de conducere de la politie, iar daca da cum ar trebui sa procedez.
Multumesc in avans.
nu va puteti recupera permisul de conducere decat in urma ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti si in functie de ce pedeapsa/e primiti, daca este cazul.
cyan, moderator
Nu aveti dreptul sa va recuperati permisul decat daca hotararea se mentine si ramane definitiva.
@cyan

Hotararea judecatoreasca in materie penala va fi definitiva, dupa epuizarea caii de atac a recursului.
Numai in materie civila exista hotarari definitive si irevocabile.
Dupa ce hotararea judecatoreasca va fi definitiva, veti avea dreptul de a recupera permisul de conducere.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Voi ramane pieton momentan, multumesc pentru raspunsuri !