avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Achitare in urma savarsirii de infractiuni pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Achitare in urma savarsirii de infractiuni pe drumurile publice OUG 195/2002 Art. 87 al. 1

In urma unui proces legat de infractiuni pe drumurile publice OUG 195/2002 Art. 87 al. 1 am fost achitat, procurorul a depus recurs in termen de 10 zile de la solutie. Doresc sa stiu daca pana cand voi fi citat la Curtea de Apel am dreptul sa-mi recuperez permisul de conducere de la politie, iar daca da cum ar trebui sa procedez.
Multumesc in avans.
Cel mai recent răspuns: RobertSD , utilizator 22:53, 20 Iunie 2012
nu va puteti recupera permisul de conducere decat in urma ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti si in functie de ce pedeapsa/e primiti, daca este cazul.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iunie 2012
cyan, moderator
Nu aveti dreptul sa va recuperati permisul decat daca hotararea se mentine si ramane definitiva.
@cyan

Hotararea judecatoreasca in materie penala va fi definitiva, dupa epuizarea caii de atac a recursului.
Numai in materie civila exista hotarari definitive si irevocabile.
Dupa ce hotararea judecatoreasca va fi definitiva, veti avea dreptul de a recupera permisul de conducere.



Ultima modificare: Miercuri, 20 Iunie 2012
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Voi ramane pieton momentan, multumesc pentru raspunsuri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotararea definitiva si irevocabila poate fi atacata cu recurs? recursul, in acest caz, suspenda executarea hotararii pronuntata de instanta de fond? ana_maria74 ana_maria74 Am obtinut o hotarare judecatoreasca si irevocabila in materie contraventionala, la data de 17 mai 2010. Intrucat in termen de 15 zile de la data ramanerii ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca in urma acestei sentinte sa fie anulat permisul de conducere Anchi83 Anchi83 Buna ziua.In urma cu ceva timp in urma am lovit pe cineva pe trecerea de pietoni. In urma procesului mi s-a dat aceasta sentinta: x luni inchisoare. În baza ... (vezi toată discuția)
Interpretare dispozitiv sentinta de condamnare- art. 87 al. 5 din oug.195/2002 lau4rally lau4rally Solutie: In temeiul art. 87 alin. 5 din OUG 195/2002 Rep. cu aplic. art. 320 1 Cpp., condamna pe inc. XXX. la pedeapsa inchisorii un an. In temeiul art. 71 ... (vezi toată discuția)