Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata cadru didactic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata cadru didactic

Buna ziua

Sunt cadru didactic, cu vechime in invatamant la 01.09.2012 de 37 ani, gr. did.I.
Vreau sa intreb
-daca ma pot pensiona anticipat?
- cu ce data ?
_ daca ma pot pensiona anticipat incepand cu data de 1 iulie 2012 si daca pot beneficia in iulie si august si de pensie si de salariu sau mi se plateste concediul de odihna pentru cat am lucrat in anul scolar si cu 1 iulie intru in pensie anticipata.

Multumesc mult !!
Pentru a va putea raspunde la intrebarea dvs. este nevoie de luna si anul nasterii dvs. (banuiesc ca sunteti femeie).
Da, am omis ceea ce era mai important> femeie, nascuta la data de 11.05.1953

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 13 ani si 10 luni.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 5 luni, in octombrie 2012.

3. Pentru ca ati depasit stagiul complet de cotizare cu mai mult de 8 ani puiteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) cu data de 01.07.2012, asa cum doriti dvs.

4. - In cazul pensiei anticipate incetarea contractului individual de munca (CIM) se face la data comunicarii deciziei de pensie deci pana atunci puteti lucra si primi salariu in continuare.
- Dar plata pensiei anticipate va incepe cu data cu care inceteaza CIM si veti duce la Casa de Pensii decizia de incetare a CIM.

5. Daca dvs. doriti putetii sa incetati CIM cu data de 01.07.2012 si atunci veti primi pensia cu aceasta data.

6. La data incetarii CIM angajatorul este obligat sa va compenseze in bani concediul de odihna cuvenit si neefectuat la acea data.