avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1322 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi tata la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi tata la pensie?

buna ziua am si o intrebare este vorba despre tatal meu nascut la 29.01.1954,are 32 de ani efectivi vechime in campul muncii dintre care 11 ani la gr.I,11 ani la gr.II.cand poate iesi la pensie anticipat sau anticipat partial?va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:52, 21 Iunie 2012
Daca anii de grupe(22)sunt in procent de 100%,atunci limita de varsta la 60 de ani.Reducerea vastei standard de pensionare este de 5 ani din 65.In acest caz pensia anticipata sau anticipata partiala,nu ar mai prezenta importanta,fiind tot la 60 de ani.
1. Pentru un barbat nascut in ianuarie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, satgiul complet de cotizare este de 32 de abi iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru cei 22 de ani lucrati in grupe superioare de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani.
- Pentru cei 11 ani lucrati in gr.I de munca se adauga la stagiul de cotizare 5ani si 6 luni.
- Pentru cei 11 ani lucrati in gr. a II-a de munca se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni.
(am considerat ca acei 22 de ani sunt lucrati 100% in grupe superioade de munca)

3. Puteti solicita pensie pentru limta de varsta la 60 de ani, in ianuarie 2014.

4. Pensia anticipata sau pensia anticipata partiala le puteti solicita tot la 60 de ani asa ca nu mai este cazul.

5. Cererea de pensionare impreuna cu actele necesare se depune la Casa de Pensii de acre apartineti cu domiciliul incepand cu ziua in care impliniti 60 de ani.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iunie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc pentru raspuns dar as mai avea o nelamurire:din calculele celor de la casa de pensii reiese ca tatal meu are 46 ani si 8 luni cu grupe cu tot,beneficiind in perioada 23.02.1976-03.05.1987 si de spor special la Fabrica de Avioane Craiova.intrebarea este:se mai ia in calcul aceasta grupa speciala?
1. Daca asa au socotit cei de la Casa de Pensii inseamna ca stiu cum au facut-o.

2. Mergeti la Casa de Pensii sa va spuina cand poate depunde cererea de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta? pandele1 pandele1 Sunt nascut in data 15.01.1957 cu un stagiu total de cotizare de 43 ani si 11 luni, din care 21 ani in grupa I in procent de 100% si 1 an conditii speciale in ... (vezi toată discuția)
Pensie la limita de varsta, anticipata, sau anticipata partiala adriandanciu90 adriandanciu90 Buna ziua. Tata este nascut in martie 1958, in momentul de fata are 56 de ani si jumatate. A lucrat 32 de ani, dintre care 22 de ani in grupa a 2-a. Exista ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata vanatorul vanatorul Ce influenta are grupa de munca la pensionarea anticipata partiala? Cand pot sa ma pensionez daca sunt nascuta in mai 1961 si am 29 ani si 8 luni vechime, din ... (vezi toată discuția)