Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi tata la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi tata la pensie?

buna ziua am si o intrebare este vorba despre tatal meu nascut la 29.01.1954,are 32 de ani efectivi vechime in campul muncii dintre care 11 ani la gr.I,11 ani la gr.II.cand poate iesi la pensie anticipat sau anticipat partial?va multumesc
Daca anii de grupe(22)sunt in procent de 100%,atunci limita de varsta la 60 de ani.Reducerea vastei standard de pensionare este de 5 ani din 65.In acest caz pensia anticipata sau anticipata partiala,nu ar mai prezenta importanta,fiind tot la 60 de ani.
1. Pentru un barbat nascut in ianuarie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, satgiul complet de cotizare este de 32 de abi iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru cei 22 de ani lucrati in grupe superioare de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani.
- Pentru cei 11 ani lucrati in gr.I de munca se adauga la stagiul de cotizare 5ani si 6 luni.
- Pentru cei 11 ani lucrati in gr. a II-a de munca se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni.
(am considerat ca acei 22 de ani sunt lucrati 100% in grupe superioade de munca)

3. Puteti solicita pensie pentru limta de varsta la 60 de ani, in ianuarie 2014.

4. Pensia anticipata sau pensia anticipata partiala le puteti solicita tot la 60 de ani asa ca nu mai este cazul.

5. Cererea de pensionare impreuna cu actele necesare se depune la Casa de Pensii de acre apartineti cu domiciliul incepand cu ziua in care impliniti 60 de ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc pentru raspuns dar as mai avea o nelamurire:din calculele celor de la casa de pensii reiese ca tatal meu are 46 ani si 8 luni cu grupe cu tot,beneficiind in perioada 23.02.1976-03.05.1987 si de spor special la Fabrica de Avioane Craiova.intrebarea este:se mai ia in calcul aceasta grupa speciala?
1. Daca asa au socotit cei de la Casa de Pensii inseamna ca stiu cum au facut-o.

2. Mergeti la Casa de Pensii sa va spuina cand poate depunde cererea de pensionare.