Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fond reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fond reparatii

In data de 06.04.2012 am cumparat un apartament cu 2 camere la etaj 4/4. Apartamentul avea probleme la acoperis pt care sau strans o suma de bani. La plecare fostul proprietar si-a retras fondul de rulment dar si fondul de raparatii in valoare de 175 lei. La inceputul lunii cand sa facut sedinta pt a se vorbi de repararea acoperisului si de a se mai strange difereata de bani pt repararea acoperisului casiera de la asociatie mi-a spus ca trebuie sa pun si restul de bani. As dori sa stiu daca este legal sa-i dea fondul de reparatii fostului proprietar iar eu sa pun si din urma?
Va multumesc!
Nu este legal. Fondul de reparatii nu se restituie. Singurul fond care se poate restituii este cel de rulment.
Casiera de la asociatie ar trebui sa-si indeplineasca atributiile de casier si sa nu preia atributiile presedintelui de asociatie.