Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescrierea unei amenzi contraventionale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescrierea unei amenzi contraventionale

Conform art 13 alin. 1 din OG 2/2001 "Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei"..
In 2008 am fost amendat de politia rutiera pentru o fapta spun eu inventata - am depasit in fata lor, ei venind din sensul opus.
Ideea este daca pot invoca OG -ul de mai sus - pt ca zilele trecute mi-a venit o somatie de la fisc sa platesc amenda - iar daca este asa, cine imi poate confirma oficial prescrierea sau cum procedez sa invoc acest art de lege.
Multumesc f mult
Nu puteti invoca art. 13 din Og2/2001 pentru ca amenda v-a fost aplicata la data savarsirii faptei. Acuma este vorba doar de somatia de plata , ceea ce este cu totul altceva.
Deci trebuie sa platesc.
Asta imi recomandati?
amenzile contraventionale se prescriu in termen de 5 ani incepand cu data de 01 a anului urmator aplicarii amenzii respective. in cazul primirii unei somatii de plata termenul se reinnoieste incepand cu data primirii somatiei,asa ca nu prea e loc de scapat. recomandabil este sa platiti amenda, altfel se acumuleaza si penalitati sau puteti ajunge in situatia unei executari silite. intai se incepe cu somatia.
Multumesc, se pare ca este singura solutie ...