Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Justificare excedent de numerar si avans de trezorerie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Justificare excedent de numerar si avans de trezorerie

Am avut control de la finante pentru neplata datoriilor la stat si ne-au sugerat sa cerem o esalonare. Am cerut esalonarea si acum trebuie sa dam explicatii pentru excedentul de numerar si un avans de trezorerie destul de mare. Ce argumente putem invoca? Mentionez ca nu ne-au respins cererea.
Faptul ca aveti excedent de numerar si avans de trezorerie mare si nu ati platit datoriile la buget nu e de natura sa va ajute. Normal ar fi ca sumele din contul de casa sa si existe fizic.Puteti incerca sa justificati cu posibile achizitii viitoare, avansuri pentru diferite lucrari, ceva de genul acesta.