Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical pentru un strain
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical pentru un strain

Buna ziua,
Sotul verisoarei mele se confrunta cu urmatoarea situatie. Este cetatean blegian, a venit in Romania in concediu(la locul de munca din Belgia el figireaza in concediu de odihna ).
Datorita problemelor pe care le are cu o discopatie lombara a ramas pur si simplu blocat la pat.
Intrebarea este - poate beneficia de concediu medical in Romania??? A vorbit deja in Belgia la firma unde lucreaza si din pctul lor de vedere nu este nici o problema daca va veni cu un certificat medical din Romania care este tara UE. Este venit in concediu cu masina si nu stie cind va putea sa se intoarca In belgia si nici masina nu doreste sa o lase aici.
Daca cei din Belgia au spus ca nu este nici o problema, atunci sa mearga la doctor sa isi ia concediu medical. Poate pleca inapoi cu avionul si masina poate fi dusa acolo pe platforma sau condusa de altcineva pana in Belgia daca nu doreste sa o lase aici si vrea sa se intoarca cat mai repede.
Nu "poate beneficia de concediu medical in Romania" fiindca nu este asigurat in Romania. Numai asiguratorul sau din Belgia poate comunica in ce mod poate beneficia de asigurare medicala.
Legea nr.296/2002 prevede:
Art. 1. - (1) Cetăţenii statelor cu care România a încheiat acorduri, înţelegeri, convenţii sau protocoale internaţionale de reciprocitate în domeniul sănătăţii şi ştiinţelor medicale beneficiază pe teritoriul României de servicii medicale acordate de instituţiile sanitare publice, în condiţiile stabilite prin respectivele documente internaţionale.