Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Medicamente gratuite pentru persoane cu handicap ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Medicamente gratuite pentru persoane cu handicap accentuat

Buna. Stiti cumva daca o persoana cu handicap accentuat gradul II , beneficiaza d trtament ambulatoriu gratuit ?
Persoanele cu handicap grav gradul I beneficiaza de acest avantaj, puteti sa-mi spuneti in baza carei legi. multumiri
ContSters20980, utilizator
Art. 10 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea dreptuyrilor persoanelor cu handicap, arata ca acestea beneficiază de asistenţă medicală gratuită, inclusiv de medicamente gratuite, atât pentru tratamentul ambulatoriu, cât şi pe timpul spitalizării, în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate, în condiţiile stabilite prin contractul-cadru.
legea 95/2006 - legea sanatatii - capitolul drepturile asiguratilor.
Da beneficiati de tratament ambulatoriu gratuit.