avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Medicamente gratuite pentru persoane cu handicap ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Medicamente gratuite pentru persoane cu handicap accentuat

Buna. Stiti cumva daca o persoana cu handicap accentuat gradul II , beneficiaza d trtament ambulatoriu gratuit ?
Persoanele cu handicap grav gradul I beneficiaza de acest avantaj, puteti sa-mi spuneti in baza carei legi. multumiri
Ultima modificare: Luni, 5 Ianuarie 2009
ContSters20980, utilizator
Art. 10 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea dreptuyrilor persoanelor cu handicap, arata ca acestea beneficiază de asistenţă medicală gratuită, inclusiv de medicamente gratuite, atât pentru tratamentul ambulatoriu, cât şi pe timpul spitalizării, în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate, în condiţiile stabilite prin contractul-cadru.
legea 95/2006 - legea sanatatii - capitolul drepturile asiguratilor.
Da beneficiati de tratament ambulatoriu gratuit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati persoane cu handicap grad 3 mediu luminitza67 luminitza67 va rog frumos, sa-mi spuneti legea si articolul unde se gasesc facilitatile pentru gradul de handicap 3 mediu... multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Drepturi persoane cu handicap ganditor ganditor nora mea are scleroza multipla detine si un certificat de handicap mediu as dorii sa stiu care sunt drepturile ei ,este in programul national de sm multumesc (vezi toată discuția)
O persoana cu gradul ii de invaliditate are dreptul conform legii ... carmenstefania carmenstefania o persoana cu gradul II de invaliditate are dreptul conform legii la un bilet de tratament balnear anual si daca prevederile legii 448/2006 sunt valabile si ... (vezi toată discuția)