Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vom mai avea dreptul de mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vom mai avea dreptul de mostenire?

Buna dimineata! Va rog sa-mi dati un sfat referitor la problema urmatoare.
Tatal meu a fost casatorit cu mama mea, casatorie din care are 2 fiice, una fiind eu. Dupa ce a divortat tata a ramas cu bani din care a cumparat o garsoniera si o masina. Mai tarziu a vandut garsoniera si a cumparat un apartament cu 2 camere. Apoi s-a recasatorit si a mai avut un copil. In timpul acestei casatorii a vandut apartamentul si a cumparat altul. Dupa cativa ani a primit o mostenire de pe urma bunicului meu si iar a vandut apartamentul cumparand de aceasta data o casa pe numele copilului din cea dea doua casatorie (avea 7 ani in acel moment).
Va rog sa-mi spuneti daca in acest fel eu si sora mea ne vom pierde dreptul la mostenire cand tata nu va mai fi.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Dreptul la moştenire îl veţi avea , indiferent de câte bunuri va avea tatăl dvs. în patrimoniu la momentul deschiderii succesiunii. Faptul că şi-a înstrăinat bunurile importante, nu presupune că nu va mai avea nimic atunci sau că nu va mai dobândi pe parcursul vieţii sale bunuri.
Gestul său este un mod indirect de a vă priva de drepturi, dar dreptul îl aveţi în temeiul legii.

aveti drept la mostenire, nu vi-l pierdeti. Problema e ca nu aveti ce mosteni