Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Discriminare indemnizatie copii gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Discriminare indemnizatie copii gemeni

Buna ziua, suntem parintii a doua fetite gemene aflate in perioada de acordare a indemnizatiei pentru crestere a copilului. Legea ne acorda indemnizatia de 75% din venitul sotiei pentru un copil, respsctiv indemnizatia minima (600ron) pentru al doilea. Intrebarea noastra este daca exista posibilitatea de a da statul in judecata pentru discriminare. Daca fetitele s-ar fi nascut la doi ani diferenta, ambele ar fi beneficiat de o indemnizatie egala. Si daca se poate introduce aceasta actiune, care ar fi pasii de urmat? Multumesc.
Eu nu vad nici o discriminare, in principal pentru ca indemnizatia nu este a copiilor ci a parintelui.

Copii primesc alocatia de 200 lei, ambele fetite primesc alocatia in acelasi cuantum, deci ele nu sunt discriminate.