Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Accesare program Prima Casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Accesare program Prima Casa

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament prin programul Prima Casa, impreuna cu prietena mea. As vrea sa stiu ce variante de cumparare avem (eu si prietena), astfel incat sa fim coproprietari. Mentionez ca suntem amandoi eligibili pentru acest program.

Multumesc,
Cumparati pe cote parti, fiecare cate 50 % si veti fi coplatitori in contractul de credit.
Ramane ca acel creditor sa fie de acord cu aceasta varianta
Multumesc pentru raspuns. Am fost la o banca si am intrebat, ne-au spus ca trebuie sa facem amandoi cate un credit, fiecare pe jumatate din suma de vanzare a apartamentului. Insa nu stiu ce se va intampla la semnarea antecontractului/contractului de vanzare-cumparare, cum se va face evaluarea apartamentului (o singura data/de doua ori, se plateste evaluatorul o singura data/de doua ori). Daca are cineva raspunsuri la intrebarile mele, va rog sa ma lamuriti.

Multumesc,