Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anularea permisului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anularea permisului auto

BUNA ZIUA.

Sotul meu a fost condamnat ,la o pedeapsa de doi ani cu suspendare si doi ani de supraveghere ,in urma unui accident rutier ,soldat cu decesul victimei.
In sentinta provizorie sunt prevazute urmatoarele articole:art.71 cod penal este interzisa exercitarea drepturilor prevazute in art.64 a,b cod penal,cu exceptia dreptului de a alege.
Ati pute sa ne spuneti daca aceasta sentinta implica automat anularea permisului de conducere sau doar suspendarea lui?

VA MULTUMIM
Da,implica anularea permisului.
Dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare , sotul dvs , poate formula cerere catre politia locala pentru redobandirea permisului de conducere.