Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract telefonie mobila

Stiu ca s-a discutat la nesfarsit acest subiect si va rog sa ma consiliati in incercarea disperata de ani buni sa ies din relatie contractuala cu acest operator.In 15.07.2010 s-a prelungit un abonament adaugandu-se cartele sim in cadrul unei oferte pentru grup pt 24 luni.Expirand in curand (15.07.2012),am inceput sa fim contactati de agenti care ne propun oferte cu multa vorbarie dar pret cu putin mai mic deci neinteresant.Pregatiti sa ne mutam in alta retea aflam cu stupoare ca s-a cumparat in 06.2011 un telefon din puncte thank you care mareste perioada contractuala.Cautand,am aflat fraza din contract care suna asa"....Clientul isi exprima prin prezenta acordul expres privind prelugirea relatiei contractuale cu [firma] cu ocazia fiecarei achizitionari ulterioare a unui tel la un pret special in conditiile programului pt o per minima contractuala de 24 luni in functie de oferta pentru care clientul va opta la momentul respectiv.Aceasta per se va calc de la data achizitionarii fiecarui telefon....."
Va rog sa imi comunicati daca aceasta fraza ma obliga sa pastrez tot grupul care contine 3 sim-uri inutilizabile,deasemeni internet nefolosit pt inca un an sau "prelungirea relatiei contractuale" poate insemna pastrarea unui singur abonament pt un sim?Deasemeni nu inteleg expira sau nu expira contractul?De ce ne suna pt prelungire daca se considera prelungit automat din cauza cumpararii telefonului?
MULTUMESC

[Editat - pe forum nu este permisa postarea numelor persoanelor fizice sau juridice cu care aveti probleme. Multumesc pentru intelegere]
Ares-3, moderator
Probabil nu exista o intercomunicare intre departamente. Parerea mea este sa va sustineti decizia dvs. atunci cand sunteti sunati.