Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum recuperez titlul de proprietate original?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum recuperez titlul de proprietate original?

Am depus la consiliul judetean o cerere de corectare a unui TP, la care am anexat documentele justificative pentru corectare si, bineinteles, TP in original.
Am prmit dupa ceva timp un raspuns de la consiliul judetean ca mi s-a aprobat corectarea. Nici o alta informatie sau invitatie sa ridic TP.
As dori sa aflu care este procedura de recuperare a TP si de unde il recuperez (am auzit o varianta ca de la cartea funciara).
Va multumesc anticipat
Titlul de proprietate corectat original urmeaza sa il ridicati de la institutia care l-a corectat.
Probabil ca titlul initial nu l-ati depus la consiliul judetean, ci la comisia judeteana de fond funciar. In aceasta situatie, intrucat de distribuirea titlurilor de proprietate, emise de comisia judeteana, s-a ocupat comisia locala, urmeaza sa il ridicati de la aceasta din urma.
Comisia locala de fond funciar functioneaza in cadrul primariei.