Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cazuri de nulitate absoluta a unui proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cazuri de nulitate absoluta a unui proces verbal de contraventie, plangere contraventionala impotriva acestuia

Buna seara,
Va rog sa imi comunicati daca in afara de : "Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu" mai sunt si alte cazuri de nulitate absoluta a unui proces verbal de constatare a contraventiei ?

Multumesc anticipat!
Mentiunile prevazute la art. 17 din OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor sunt singurele a caror lipsa atrage nulitatea absoluta a procesului verbal de contraventie.
citit mai multe aici despre nulitatea proceselor verbale
www.avocatnet.ro/content/art...
Interventie moderator

Am rugamintea sa nu mai deschideti noi discutii in legatura cu aceeasi problema, incalcati pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum. Daca aveti noi intrebari, continuati discutiile incepute. De asemenea, va rog sa scrieti intrebarile dvs. in spatiul dedicat intrebarilor, nu in locul titlului. Multumesc!

Gabriela Pintea

Fatima_Miriam a scris:
Procedura legala de constatatare a unui proces verbal de sanctionare contraventionala
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru intrebarea din subiect.
Multumesc anticipat!

cyan a scris:
constatare sau intocmire?
ce vreti sa spuneti prin "constatarea procesului verbal" ? daca a fost corect intocmit?

Fatima_Miriam a scris:
Imi cer scuze, era "contestare"..

cyan a scris:
plangerea impotriva procesului verbal se depune in termen de 15 zile de la comunicare.
cum se contesta un proces verbal cititi mai multe aici
www.avocatnet.ro/content/art...

Fatima_Miriam a scris:
Multumesc si o zi buna!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspunsuri . O sa am grija sa respect regulamentul de postare.

O zi frumoasa!