Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Achizitii publice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Achizitii publice

Buna ziua,

Se poate sa imi spuneti si mie, in domeniul achizitiilor publice, ce inseamna termenul de imposibilitate fortuita?

O zi frumoasa!
Monici
Buna ziua,

imposibilitatea fortuita este o situatie in care cel care a re de indeplinit o obligatie nu o poate face dar fara culpa sa. De exemplu am de efectuat un transport insa din cauza unui cutremur singurul drum de acces a fost blocat.
Asadar, trebuie sa fie vorba despre un eveniment pe care nu il puteam prevedea si care ma pune in imposibilitate de a indeplini obligatia pe care o aveam.
Daca imi dati tot textul de lege detaliez si pe marginea acelui text.

Cu stima,
av. Costi Boncu
costiboncu a scris:

Buna ziua,

imposibilitatea fortuita este o situatie in care cel care a re de indeplinit o obligatie nu o poate face dar fara culpa sa. De exemplu am de efectuat un transport insa din cauza unui cutremur singurul drum de acces a fost blocat.
Asadar, trebuie sa fie vorba despre un eveniment pe care nu il puteam prevedea si care ma pune in imposibilitate de a indeplini obligatia pe care o aveam.
Daca imi dati tot textul de lege detaliez si pe marginea acelui text.

Cu stima,
av. Costi Boncu

textul de lege este urmatorul: '' (11)În cazul în care autoritatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câştigătoare, datorită faptului că ofertantul în cauză se află într-o situaţie de forţă majoră sau în imposibilitatea fortuită de a executa contractul, atunci aceasta are dreptul să declare câştigătoare oferta clasată pe locul doi, în condiţiile în care aceasta există şi este admisibilă. În caz contrar, se anulează aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achiziţie publică''
si este cuprins in OUG 143/2008 care modifica art 204 din OUG 34/2006.

Multumiri anticipate
Mihaela B