avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Achizitii publice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Achizitii publice

Buna ziua,

Se poate sa imi spuneti si mie, in domeniul achizitiilor publice, ce inseamna termenul de imposibilitate fortuita?

O zi frumoasa!
Monici
Cel mai recent răspuns: BMihaela96 , utilizator 16:08, 6 Ianuarie 2009
Buna ziua,

imposibilitatea fortuita este o situatie in care cel care a re de indeplinit o obligatie nu o poate face dar fara culpa sa. De exemplu am de efectuat un transport insa din cauza unui cutremur singurul drum de acces a fost blocat.
Asadar, trebuie sa fie vorba despre un eveniment pe care nu il puteam prevedea si care ma pune in imposibilitate de a indeplini obligatia pe care o aveam.
Daca imi dati tot textul de lege detaliez si pe marginea acelui text.

Cu stima,
av. Costi Boncu
costiboncu a scris:

Buna ziua,

imposibilitatea fortuita este o situatie in care cel care a re de indeplinit o obligatie nu o poate face dar fara culpa sa. De exemplu am de efectuat un transport insa din cauza unui cutremur singurul drum de acces a fost blocat.
Asadar, trebuie sa fie vorba despre un eveniment pe care nu il puteam prevedea si care ma pune in imposibilitate de a indeplini obligatia pe care o aveam.
Daca imi dati tot textul de lege detaliez si pe marginea acelui text.

Cu stima,
av. Costi Boncu



textul de lege este urmatorul: '' (11)În cazul în care autoritatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câştigătoare, datorită faptului că ofertantul în cauză se află într-o situaţie de forţă majoră sau în imposibilitatea fortuită de a executa contractul, atunci aceasta are dreptul să declare câştigătoare oferta clasată pe locul doi, în condiţiile în care aceasta există şi este admisibilă. În caz contrar, se anulează aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achiziţie publică''
si este cuprins in OUG 143/2008 care modifica art 204 din OUG 34/2006.

Multumiri anticipate
Mihaela B

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz semnare contract caty33 caty33 Am initiat procedura de cerere de oferta pentru produse impartite in 3 loturi, au participat 8 ofertanti. pentru lotul 1 a castigat un ofertant iar pentru ... (vezi toată discuția)
Contract atribuit unei firme in faliment ank2112 ank2112 Poate fi atribuit un contract unei firme aflate in faliment?...firma respectiva nefiind in faliment la data licitatiei. Anuntul de atribuire la cat timp dupa ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract achizitie publica lucrari huminiuc huminiuc As dori stiu daca am semnat deja un contract de achizitie publica de lucrari si renunt la acesta la o zi dupa semnarea acestuia,se anuleaza sau nu licitatia (vezi toată discuția)