Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concedii medicale

buna seara.am un angajat care ma sunat si mi a zis ca este chemat la o operatie(sincer nu prea il cred)cum imi poate dovedi acest lucru inainte?
stiu ca poate veni dupa operatie cu concediul medical si poate biletul de externare,dar eu as vrea o hartie de la medic inanite de operatie, se poate acest lucur?
1. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 81. - (1) Asiguraţii au obligaţia de a înştiinţa plãtitorii de indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate privind apariţia stãrii de incapacitate temporarã de muncã şi privind datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor şi unitatea în care funcţioneazã acesta, în termen de 24 ore de la data acordãrii concediului medical. În situaţia în care apariţia stãrii de incapacitate temporarã de muncã a intervenit în zilele declarate nelucrãtoare, asiguraţii au obligaţia de a înştiinţa plãtitorii de indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate în prima zi lucrãtoare.

2. - Asadar salariatul este obligat sa va anunte in termen de 24 de ore numele medicului si de ce unitate apartine acesta.
- In acest fel puteti contacta medicul respectiv.

3. Dar nu vad la ce va ajuta sa-l contactati pe medic inainte de operatie daca salariatul tot va fi operat si va aduce certificat medical.
seieoandana a scris:

......,dar eu as vrea o hartie de la medic inanite de operatie, se poate acest lucur?

Nu se poate acest lucru,medicul fiind obligat prin codul de deontologie profesionala sa pastreze confidentialitatea asupra starii de sanatate a pacientului sau,cu exceptia invocata de art.20.CDP.In acest sens,CODUL DE DEONTOLOGIE MEDICALÃ din 30 martie 2012
al Colegiului Medicilor din România PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 298 din 7 mai 2012,reglementeaza:

ART. 17
Secretul profesional
Medicul va păstra secretul profesional şi va acţiona în acord cu
dreptul legal al fiecărei persoane la respectul vieţii sale private din
punctul de vedere al informaţiilor referitoare la sănătatea sa
.
ART. 18
Întinderea obligaţiei de păstrare a secretului profesional
(1) Obligaţia medicului de a păstra secretul profesional este
opozabilă inclusiv faţă de membrii familiei persoanei respective.
(2) Obligaţia medicului să păstreze secretul profesional persistă
şi după ce persoana respectivă a încetat să îi fie pacient sau a
decedat.
ART. 19
Transmiterea datelor referitoare la sănătatea persoanei
Medicul, la solicitarea persoanei în cauză, o va informa pe aceasta
sau pe persoana desemnată de aceasta cu privire la orice informaţie pe
care o deţine referitoare la starea de sănătate a persoanei în cauză.
ART. 20
Derogări de la regula păstrării secretului profesional
Derogările de la dreptul fiecărei persoane la respectul vieţii sale private din punctul de vedere al informaţiilor referitoare la sănătate sunt numai cele prevăzute în mod expres de lege.( n.p.organele de cercetare de ex. pot solicita si primi aceste informatii)