avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării cum sa-ti protejezi o idee de afacere...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

cum sa-ti protejezi o idee de afacere...

buna ziua.
cum poate fi protejata o idee de afacere?am gasit un consultant in managementul afacerilor dispus sa-mi gaseasca un investitor pentru dezvoltarea afacerii.problema este cum protejez ideea!...ce siguranta am ca dupa prezentarea afacerii voi primi procent(eventual actiuni).este posibila incheierea unui contract inainte de a prezenta afacerea?...sau pur si simplu risc si mizez pe incredere?
va multumesc.succes.
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 22:01, 2 Iulie 2012
Nimeni nu incheie un contract de finanatre a unei afaceri inainte de a sti in ce investeste.
Daca ideea dvs se preteaza, inregistrati-o la OSIM.
Investitorul va trebui sa vada un plan de afaceri bine consolidat pentru a face investitia.
Este o emisiune la televizor, de specialitate, vedeti cum se pune problema acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protejarea unei idei de afacere Axinte Ion Axinte Ion Am o idee de afacere si urmeaza sa ma intalnesc cu niste potentiali investitori. Cum as putea sa o protejez, ca sa nu ajung in situatia in care potentialii ... (vezi toată discuția)
Exclusivitate plan de afaceri doru_radoi doru_radoi Am un plan de afaceri unic in Romania si as vrea sa incep negocierea cu partenerii. Totusi, as vrea sa imi protejez inainte acest plan de afaceri, pentru a ... (vezi toată discuția)
Fonduri nerambursabile NELA FURTUNA NELA FURTUNA Buna ziua. Intrebarea mea este daca mai nou se dau fonduri nerambursabile numai pe baza de proiect viabil, fara conditia de a veni in intampinare cu o parte ... (vezi toată discuția)