Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce reprezinta o sulta ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce reprezinta o sulta ?

Buna ziua,

am si eu o intrebare in cazul unui partaj al uni imobil cu doi proprietari, daca unul dintre proprietari vrea sa ii cedeze celeilalte parti partea sa, se poate face asta prin plata unei sulte dreptul de propietate asupra cotei indivize de 1/2 ca sa nu mai faca vanzare cumparare ?? Este sulta definitiva, exact ca vanzare-cumparare ?

Multumesc .
Sulta reprezinta valoarea in bani a cotei parti de proprietate a celuilalt coproprietar. Astfel cel care plateste sulta devine proprietar 100 % al imobilului in cauza.
Aveti proces pe rol?Daca ati ajuns deja la instanta se poate finaliza procesul in urma unui acord de mediere.
nu avem proces, doar unul dintre proprietari vrea sa-i cedeze partea sa celuilalt si am inteles ca sunt taxele mult mai mici in acest caz, adica sa nu mai facem vanzare cumparare !
intreband la notar cum e mai ieftin el mi-a spus "primesc fara plata unei sulte dreptul de propietate asupra cotei indivize de 1/2-a"
ciprianism, utilizator
Sulta reprezinta o suma de bani pentru diferenta intre loturile atribuite coproprietarilor odata cu incetarea proprietatii comune si atribuirea in natura a bunurilor care au fost in coproprietate,

Notarul va raspuns corect.

In cazul in care "cedarea" partii de 1/2 se face in schimbul unei sulte, actul de partaj facut la notar se va taxa si in functie de valoarea sultei. Daca insa declarati ca "cedarea" partii de 1/2 se face fara a se percepe o sulta, probabil ca taxele sunt mai mici.