Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale

In 2010 decedeaza o persoana fara a avea descendenti. Singurele rude in viata sunt 5 frati si 5 nepoti, fiii celui de-al saselea frate decedat in 2002.
Cine are drept de mostenire si care sunt cotele?
Multumesc.
Dacă defunctul nu a avut soţie supravieţuitoare şi copii şi nu mai trăiesc nici părinţii acestuia, întreaga moştenire revine colateralilor privilegiaţi Fraţlor şi surorilor defunctului).. Între aceştia, respectiv între fraţii şi surorile defunctului, moştenirea se împarte în mod egal, în funcţie de numarul lor.
Dacă unul dintre fraţii defunctului este predecedat, dar are copii, la moştenirea fratelui său vin copii lui împreună cu ceilalţi fraţi în viaţă ai defunctului. În acest caz, copiii fratelui predecedat (indiferent de numărul lor) au dreptul împreună la cota-parte pe care ar fi primit-o tatăl lor dacă ar fi trăit. Deci cota lor (în comun) este egală cu cota ce revine fiecărui frate în viaţă al defunctului.
toti au drept de mostenire. cotele sunt de 1/6 pentru frati si 1/6 pentru cei 5 nepoti.
Deci fratii defuncului au o cota de 1/6 fiecare si nepotii de pe fratele predecedat 1/30?
Crinel, utilizator
Crinel a scris:

Deci fratii defuncului au o cota de 1/6 fiecare si nepotii de pe fratele predecedat 1/30?

Exact! Impartirea se face pe tulpini,si nu pe ramuri!
Raoul_mw, utilizator
Mulumesc frumos pentru raspunsuri.