Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit cu coplatitor.rate restante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit cu coplatitor.rate restante

buna seara.ce se intampla in cazul in care nu am platit doua rate la un credit cu coplatitor.poate fi executat un teren proprietatea coplatitorului daca nu este intabulat?multumesc!
Cam devreme sa ajungeti la executare silita dupa neplata a doua rate, dar nu imposibil.
Pt a executa silit bunurile coplatitorului, executorul judecatoresc trebuie sa ceara si sa obtina incuviintare de la instanta. Urmariti pe portalul instantelor de judecata dupa judecatoria de care apartineti, daca apare numele coplatitorului
Daca terenul nu e intabulat, e posibil sa nu se afle de existenta lui
Buna ziua, am contractat impreuna cu fostul sot ( am divortat de 1 an) un credit de nevoi personale ( nu tin minte daca era inainte de casatorie), eu fiind coplatitor. Eu aveam 1 credit, el un credit si am unit cele 2 credite, refinantandu-le. Am divortat amiabil, de comun acord si ne-am inteles ( verbal) ca fiecare dintre noi sa platim jumatate din credit. Eu intre timp am ramas fara servici si vreau sa stiu ce se poate intampla daca nu mai achit jumatate din rata.
Ori plateste fostul sot partea dvs si va actioneaza separat in instanta pt a recupera ce plateste in plus, ori va plati cat va putea sau deloc, in aceste cazuri banca direct sau prin mandatar va incepe procedurile in vederea executarii silite a veniturilor/ bunurilor dvs. Se va adresa unui executor, iar acesta dupa ce obtine incuviintare de la instanta, trece la executarea a ce prinde de la fiecare.. posibil ca in prima faza sa-i puna fostului poprire pe salariu, apoi sa caute bunuri comune si apoi proprii ale fiecaruia.