Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... validarea in romania a casatoriei facute in SUA
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

validarea in romania a casatoriei facute in SUA

In urma casatoriei dintre o cetateanca romanca cu un cetatean american, facuta in SUA , Los Angeles, in sept.2011, cu schimbarea numelui, care sunt demersurile pentru inregistrarea casatoriei in Romania si schimbarea pasaportului romanesc si a actului de identitate pe noul nume?
Puteti face inscrierea la ambasada/consulat in SUA. Detalii aici:
[ link extern ]

Dupa ce obtineti certificatul de casatorie romanesc tot la consulat puteti depune actele pentru cartea de identitate:
[ link extern ]
si pentru pasaport:
[ link extern ]

Inregistrarea certificatului de casatorie, in Romania, prin intermediul unui mandatar din România, în baza unei procuri de reprezentare, a unei casatorii facuta in SUA
Certificatul de casatorie se poate transcrie in Romania la Starea Civila de locul dvs. de domiciliu printr-o procura speciala, facuta ori la un notar care are apostila de la Haga ori la consulatul Romaniei.
Aveti aici detalii (nu mai incarcam forumul, sunt multe topicuri unde sunt enumerate actele necesare transcrierii):
[ link extern ]

Cititi ce scrie la acel link si daca aveti intrebari, reveniti.