Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 119/2007
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 119/2007

Buna ziua.
Firma pe care o reprezint e un furnizor de energie electrica.
Un client nu-si achita facturile si dorim sa le recuperam prin prevederile OUG 119/2007.
Problema e ca in ordonanta se mentioneaza ca aceasta nu se aplica contractelor incheiate intre profesionisti si consumator.
Nu am gasit o interpreatre a acestei formulari.
Sa inteleg ca trebuie sa optez pe calea somatiei de plata?
Va multumesc.
Pentru recuperarea acestor sume puteti promova somatie de plata-OG nr.5/2001 sau ,
actiune in pretentii