Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sume compensatorii in anul 2012 pt. functionar public ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sume compensatorii in anul 2012 pt. functionar public nou angajat

Am urmatoarea speta:
Conform Legii 283/2011, în anul 2012, pentru personalul nou incadrat pe functii, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare, în care este cuprinsă şi suma compensatorie cu caracter tranzitoriu (spor dispozitiv şi fidelitate)introdusa in salariul de baza din anul 2010.
O persoana nou angajată in 2012, dar care a mai fost angajată a instituţiei până în anul 2010, perioadă în care a beneficiat de această sumă compensatorie, beneficiază de aceasta la o noua incadrare in anul 2012?
In speranţa unei lămuriri, vă mulţumesc.
Pai sumele astea au caracter tranzitoru pana la intrarea in vigoare a coeficentilor din legea unica a salarizarii (dupa umila mea parere la Sfantul Asteapta!), asa ca respectivul va primi un salariu corespunzator functiilor similare aflate deja in plata, cu toate elementele corespunzatoare de salarizare.