Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare sediu social in alt judet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare sediu social in alt judet

Buna seara,trebuie sa schimb sediul social in alt judet,am luat la cunostinta actele necesare insa nu stiu cui sa ma adresez...registrului comertului al sediului vechi sau al celui nou?
Deasemenea as vrea sa stiu daca mai este necesara schita apartamentului care este folosit ca sediu social pentru a demonstra ca una din camere este sediu social pentru pfa si cealalta mi-a fost comodata (srl) si daca mai este necesara declaratia pe propria raspundere ca nu se suprapune cu sediul altei firme in cazul in care a fost trecut in contractul de comodat aceasta mentiune
Va multumesc
primul pas este la registrul comertului din judetul "NOU"

Se depun la ORC unde aveti sediul initial, iar ORC va transmite in judetul respectiv actele.

Ar fi bine sa aveti si schita casei in care sa hasurati camera care va fi sediu social al soc.com.

Va tb si o declaratie ca nu se suprapun camerele, daca in contract nu se specifica acest lucru in cazul dvs sau al PFA-ului.