Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident masina consecinte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident masina consecinte

Buna ziua. Am si eu o intrebare cineva cunoscut a lovit pe trecerea de pietoni o persoana, victima a primit peste 90 de zile de spitalizare si a depus plangere la politie acum intrebarea ar fi daca persoana cunoscuta ajunge la o intelegere cu victima urmand ca victima sa-si retraga plangerea de la politie ce se va intampla mai departe se va continua cercetarea penala sau care ar fi consecintele?
daca se retrage plingerea penala, dosarul penal va fi inchis si vinovatul va primi 90 de zile suspendarea permisului.
Sa inteleg ca daca victima is retrage plangerea penala, persoanei care a facut accidentul i se va suspenda permisul pentru 90 de zile dar daca nu isi retrage plangerea si se va ajunge la proces atunci asigurarea rca va acoperi toate daunele morale si de spitalizare cerute de victima sau va trebui sa plateasca ceva si cel care a facut accidentul?