Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

plangere contraventionala

sotiei mele i-a fost retinut permisul-neacordare prioritate trecere, a formulat plangere in instanta,i-a fost restituit permisul in perioada judecatii, a refuzat sa semneze p.v. si nu a platit amenda 268lei sau134 in 2 zile lucratoare,judecat. respinge plangerea <,,neintemeiata ,irevocabila ''> pronuntata in 25.06.2012. Intreb va rog ce amenda va trebui sa plateasca 268 sau 134 si in cat timp trebuie sa restituie permisul la politie ? va multumesc mult
Amenda ce urmeaza sa o plateasca sotia dvs. este de 268 lei intrucat beneficia de reducere la jumatate doar daca o platea in termen de 48 de ore. Permisul urmeaza sa-l predea in termen de 15 zile de la data pronuntarii instantei de judecata.
Cu stima,
av. M.Hornea
tomas dona a scris:

(...)Intreb va rog ce amenda va trebui sa plateasca 268 sau 134 si in cat timp trebuie sa restituie permisul la politie ? va multumesc mult

1. 268 lei
2.oug 195
Art.118. -
(4) În termen de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

3. hotararile definitive si irevocabile nu se comunica partilor. pentru predarea permisului de conducere va trebui sa luati un certificat de grefa de la judecatorie care sa confirme hotararea judecatoreasca, in caz contrar nu este primit de catre politia rutiera.
cyan, moderator
multumesc mult. stima