Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asiguratorul vrea sa plateasca dauna si asiguratul nu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asiguratorul vrea sa plateasca dauna si asiguratul nu !?

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat la ceea ce trebuie sa fac... situatia este in felul urmator:

"Vecinul" de la etaj ma inunda - casa varza - si spune ca este asigurat si isi cere scuze pentru impetimentul creeat. Inspectorul sau de asigurari face constatarea, poze, si revine cu o oferta de despagubire. Noi, pagubitii, am mers la o societate de constructii si am solicitat o oferta comerciala derulata pe un deviz tehnic.

Inspectorul ne ofera suma generoasa de 1300 RON pe care nu am putut sa o acceptam. I-am dat devizul si i-am spus sa ne anunte cand este aprobat pentru ca dorim ca o firma sa se ocupe de problema noastra. Devizul societatii este de 5200 ron cu TVA inclus.

La o saptamana diferenta primesc un mail ce suna cam asa:

Buna ziua,

Am primit acceptul pe devizul depus de dvs. la dosarul de dauna nr. XXXXXXXX.
Pentru completarea si solutionarea dosarului , sunt necesare urmatoarele documente :
- Factura emisa de firma care executa lucrarea;

- Dovada platii facturii de catre pagubit (chitanta sau OP);

- Cerere despagubire (formular atasat) completata de pagubit;

- Copie extras de cont unde se solicita plata.

Pentru orice informatie va rog sa ma contactati.

Cu stima,

XXXXX XXXXXXXX
Inspector daune

La vederea mail-ului mi-am zis "Chiar ca sunt cei mai profesionisti!"
La cateva zile diferenta am depus cererea de despagubire, factura fiscala in original, chitanta care atesta plata integrara a facturii.

Dupa 15 zile suna vecinul binevoitor si spune sa ne intelegem ca intre vecini, ca suma devizului este prea mare, ca asiguratorul nu va plati, ca am var pe pereti si nu lavabil......si tot felul de prostii.

Am vorbit cu asiguratorul lui si a zis ca din partea societatii este absolut ok, numai ca vecinul nu a vrut sa semneze cererea de despagubire.

Ce motive au? Este vreun siretlic al asiguatorului? Vor spaga? Tin sa mentionez ca deocamdata nu ne-am injurat sa ceva de genul.... De aceea nu gasesc motivatia vecinului de a se impotrivi. Mentionez ca "vecinul" s-a laudat ca a fost director la firma asta de asigurari, are o reducere de 30%, ca se teme pentru ca sa nu se intocmeasca un dosar pentru frauda....si alte baliverne.

Va rog sa ma ajutati, sa incercati niste ipoteze, sa-mi oferiti niste sfaturi practice....

Va multumesc anticipat pentru interesul acordat!

Atat timp cat ati depus toate actele specificate si solicitate/semnate de asigurator, alte discutii sunt de prisos.Ce dedesubturi sunt in relatia asiguratului cu asiguratorul, pe dv. nu va intereseaza si nu va afecteaza, daca documentele sunt reale si corespund repartiei, in sesnsul restabilirii situatiei initiale, fara a se depasi calitatea finisajelor/materialeleor. Daca "fostul" are probleme mai vechi, poate fi suspectat din nou iar verificarea documentelor si constatarea tehnica privind executia, pot dovedi veridicitatea, in esenta lipsa unei tentative de frauda.