Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pot fi trasa la raspundere pentru datoriile fostului ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pot fi trasa la raspundere pentru datoriile fostului sot?

Sunt divortata de 2 ani de zile. Adresa fostului sot este aceeasi cu a mea. Azi, a venit o tipa de la taxe si impozite cu un plic pentru el, i-am spus ca nu mai locuieste aici, si i-am dat numele meu. El a facut multe tampenii, si ma gandesc daca tipa nu era cumva de la recuperare datorii si ma poate trage pe mine la raspundere. Noi n-am avut bunuri in comun, sau credite, etc, insa pot fi trasa la raspundere pt datoriile lui? Adica sa mi se opreasca din salariu, etc? Sunt paranoica, stiu, dar am trecut prin multe? Va rog, astept un raspuns.
Nu se poate intampla asa ceva!
Atata timp cat nu aveti nici o calitate in vreun contract de credit nu vi se poate atrage raspunderea. Daca nu ati avut bunuri comune, nu aveti de ce va teme din din punct de vedere al obligatiilor la bugetul local, respectiv taxe si impozite locale. Si o sugestie, cu permisiunea dvs., cand mai vine cineva si pretinde ca este de la o anumita institutie ori societate indiferent de obiectul de activitate, solicitati legitimarea si apoi comunicati numele dvs., asigurati-va ca stiti cu cine ati stat de vorba.