Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Asociat cu o firma falimentara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Asociat cu o firma falimentara

Buna ziua! Cineva are o firma. Dupa un timp, m-am asociat cu el, dar doar cu numele (in sensul ca nu am profit de pe urma ei, doar apar cu numele). Firma a inceput sa aibe datorii. El s-a retras si..am ramas eu. Eu nu am de unde plati datoriile firmei. Doresc sa o declar falimentara. Datoriile firmei imi raman mie? As dori sa stiu ce mi se poate intampla. Mentionez ca nu am nici un bun al meu (masina, casa, teren etc). Va multumesc!
GynoD a scris:
m-am asociat cu el, dar doar cu numele (in sensul ca nu am profit de pe urma ei, doar apar cu numele).

In lege nu exista notiunea "doar cu numele".
In calitate de asociat aveti drepturi, dar mai ales obligatii.

GynoD a scris:
El s-a retras si..am ramas eu. Eu nu am de unde plati datoriile firmei.

V-a pacalit? Sau asa v-ati inteles de la inceput, ca el sa se retraga si dvs. sa ramaneti cu datoriile?

GynoD a scris:
Doresc sa o declar falimentara. Datoriile firmei imi raman mie?

Puteti sa o declarati. Chiar sunteti obligat de lege sa o faceti ...
Datoriile raman debitorului, adica firmei, si doar in situatia in care se fac vinovati de aceste datorii anumite persoane (de exemplu fostul asociat sau dvs.), acestea vor plati datoriile.
Fostul asociat nu scapa, raspunde pentru faptele lui impreuna cu dvs.

GynoD a scris:
As dori sa stiu ce mi se poate intampla. Mentionez ca nu am nici un bun al meu (masina, casa, teren etc). Va multumesc!

Daca aveti salariu o sa fiti urmarit pe salariu (1/3 din valoarea lui), dar daca nu aveti nici de unele ce sa vi se intample?? Nimic. dar o sa traiti toata viata cu constiinta incarcata ca nu v-ati platit datoria ...

V-a pacalit? Sau asa v-ati inteles de la inceput, ca el sa se retraga si dvs. sa ramaneti cu datoriile?

Cum sa vreau sa am datorii care nu sunt ale mele? Mi-a zis ca vrea sa treaca firma pe numele meu, ca el sa isi poata deschide si o a 2-a. Mi-a zis ca nu poate avea 2 firme pe numele lui

Fostul asociat nu scapa, raspunde pentru faptele lui impreuna cu dvs.

Din moment ce eu nu am stiut de datoriile lui, pot fi tras la raspundere?

Daca aveti salariu o sa fiti urmarit pe salariu (1/3 din valoarea lui), dar daca nu aveti nici de unele ce sa vi se intample?? Nimic. dar o sa traiti toata viata cu constiinta incarcata ca nu v-ati platit datoria ...

Daca am salariu, mi se opreste din el? Si raman "patat" pe cazierul fiscal? Daca doresc sa-mi cumpar masina, o sa trebuiasca sa ii platesc datoria?
Multumesc!
GynoD a scris:
Mi-a zis ca nu poate avea 2 firme pe numele lui

Ca unic asociat, da, nu putea, dar daca in a 2-a (sau a 10-a) firma lua un asociat (pe dvs. sau pe maica-sa sau pe taica-su) cu 1%, putea sa aibe si 10 firme, nu doua.

Din moment ce eu nu am stiut de datoriile lui, pot fi tras la raspundere?

Da, se poate si chiar sa raspundeti in solidar.

Daca am salariu, mi se opreste din el?

Da.

Si raman "patat" pe cazierul fiscal?

Da.

Daca doresc sa-mi cumpar masina, o sa trebuiasca sa ii platesc datoria?

Nu neaparat. Daca lasati sa treaca o vreme dupa inchiderea procedurii, creditorii uita de obicei si nu staruie in a urmari debitorul. Stati si dvs. 1-2 ani (de preferat 3) si apoi va luati masina.
Dar ...poate nu vi se atrage raspunderea si nu se intampla nimic din cele de mai sus. Oricum, daca va fi cazul ar fi bine sa va aparati in instanta.
Daca eu i-am adus (pentru a ma asocia) contractul casei unde stau in chirie, credeti ca va fi scoasa cumva la licitatie pentru a fi platita datoria?

Eu am inteles ca in calitate de asociat al societatii raspund doar in limita participarii la capitalul social al societatii. Daca nu am participat deloc....?

Si daca puteti sa imi spuneti cam ce acte, sau ce ar trebui sa fac pentru a merge sa o declar falimentara.
ps : Cazierul fiscal ramane patat doar daca sunt gasit vinovat EU sau oricum ar fi? Cand platesc impozitul pe casa (cel care se plateste o data pe an), imi apare acolo datoria? Dupa cei 3-5 ani de asteptat sa nu ma mai urmareasca cei de la fisc, tot patat e cazierul fiscal? scuze de atatea intrebari dar chiar nu stiu ce sa fac. Multumesc anticipat!