Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozitul pe dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozitul pe dividende

cand se constituie in balanta impozitul pe dividende
La sfarsitul exercitiului financiar.
Cind este Hot. AGA si decide sa se distribuie,se declara si se plateste 16 % impozit. pe dividente,atunci in luna respectiva se fac inregistrarile cu impoz. pe dividente,nu neaparat la sf. anului,atunci este termenul final .
daca s-au distribuit dividendedele in februarie 2012 si vor fi platite pe la sfarsitul anului, trebuie sa constitui impozitul pe dividende din februarie sau in luna in care le platesc?
Va multumesc.
in luna in care le platiti ,atunci si declarati la finante si inregistrati in balanta.