Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general distribuire dividende asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

distribuire dividende asociat

daca in cadrul unei societati exista doi asociati unul cu 40% si administratorul cu 60%, se pot distribui doar dividendele aferente asociatului cu 40%(respectiv 40%din profit)? pt ca administratorul nu doreste sa-si incaseze dividendele
Va multumesc anticipat
Da.. se face Hot. AGA pentru acesta suma aferent unui asociat si se plateste impozitul pe dividente si se distribuie asociatului..
cu o precizare...

impozitul pe dividende se plateste in luna urmatoare celei in care dividendul distribuit se si plateste...
daca nu se plateste dividendul pana la sfarsitul anului in care a fost distribuit, impozitul pe dividende aferent se plateste pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.

ContSters233047, utilizator