Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contributii la asigurari sociale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contributii la asigurari sociale

In sfarsit cred ca s-a facut dreptate. Ai calitatea de angajat, nu mai platesti contributii la pensii daca pentru PFA pe care il ai separat.
Daca venitul din PFA este mai mic de 741 lei/luna nu platesti contributia la asigurarile de sanatate.
Ce se intampla insa daca pe anul trecut nu ai platit?
Platesti,altfel nu-ti elibereaza adeverinta ca esti asigurat(sanatatea):D