avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contributii la asigurari sociale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contributii la asigurari sociale

In sfarsit cred ca s-a facut dreptate. Ai calitatea de angajat, nu mai platesti contributii la pensii daca pentru PFA pe care il ai separat.
Daca venitul din PFA este mai mic de 741 lei/luna nu platesti contributia la asigurarile de sanatate.
Ce se intampla insa daca pe anul trecut nu ai platit?
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 08:16, 28 Iunie 2012
Platesti,altfel nu-ti elibereaza adeverinta ca esti asigurat(sanatatea):D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Implicatiile fiscale ale contractului de mandat Milea Alexandru Milea Alexandru Administrez o firma in baza unui contract de mandat ca persoana fizica care are si un contract de munca pe perioada nedeterminata cu alta firma. Ce deosebiri ... (vezi toată discuția)
Obligatii pfa MariaComan14 MariaComan14 buna ziua, In momentul de fata lucrez pe baza de PFA, nefiind salariata nicaieri. Doresc sa stiu daca se merita se-mi inchei un contract de munca (fictiv) ... (vezi toată discuția)
Cas pentru pfa llisa llisa Eu detin un PFA din anul 2009 si am avut activitate 1 an , dupa care am decis sa imi schimb ocupatia lucrand la o firma. Nu am inchis PFA-ul deoarece am avut ... (vezi toată discuția)