avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CASS pentru PFA care este si salariat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CASS pentru PFA care este si salariat

Daca sint angajat cu CM dar detin si un PFA care mai face complet aleator cite o factura ( sa zicem una la 4-6 luni ), cum calculez si platesc CASS-ul ?
Mentionez ca deja am primit si platit de la CASMB formularul de plata de la infiintarea PFA pina in mai 2012.
Cum procedez in continuare neavind un venit stabil din PFA (probabil ca suma incasarilor de anul trecut pe 12 luni este mai mica decit salariul minim pe economie ... )?
Multumesc. :((
Cel mai recent răspuns: stan camelia , utilizator 16:39, 16 Iulie 2012
Nu veti plati contributia CASS pentru ca aveti si calitatea de salariat.
CASS(contributia de asigurari sociale de sanatate) se plateste pentru toate veniturile indiferent cat de mici sau rare(1-2 facturi pe an) sunt.
CAS[contributia de asigurari sociale(pensia)] nu se plateste daca sunteti angajat.
Asa este, am incurcat contributiile......Mii de scuze
Multumesc, am inteles, trebuie sa platesc CASS. Intrebarea urmatoare este : CUM? Cum calculez si cind depun aceste declaratii ? Trimestrial, anual ? Daca pe trimestru nu am realizat nici un venit cum si din ce platesc CASS ?
De la inceputul lui 2012 pina acum nu am mai facut nici o factura pe PFA, deci nu am realizat nici un fel de venit.
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Ultima modificare: Luni, 16 Iulie 2012
tazyx, utilizator
Conform legislatiei in vigoare, cei care sunt pe pierdere fiscala sau au un venit mai mic decat salariul minim pe economie, calculeaza si achita trimestrial(PFA) la salariul minim pe economie(700 RON).
700 *6 = 4200
4200 * 5,5% = 231
De plata 231 RON cu majorari si penalizari de intarziere.
De ce trebuie sa platiti si din ce(daca nu aveti venit) cred ca nu intereseaza pe nimeni.
Raspunsul ar trebui sa-l primim de la cei care ne conduc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa plata cass CONSULTING ABM CONSULTING ABM Daca poate cineva,va mai rog sa ma ajutati cu un raspuns. Cum am mai spus, sunt pensionara la limita de varsta si sunt PFA. Intrebarea mea este; trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Instințare de plata de la anaf 2015 violipro violipro S int o PFA înfințată în anul 2009, am platit contributia la sanatate - CASS de 5,5% din 2009 pina in 2014 inclusiv, calculat la impunerea in sistem real ... (vezi toată discuția)
Contributie cass pt pfa sistem real danaeco danaeco Buna ziua, ma aflu in situatie in care am nevoie de o adeverinta de asigurat de la CASMB pt o internare in spital. Cei de la casa de asigurari spun ca trebuie ... (vezi toată discuția)