avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Instințare de plata de la ANAF 2015
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Instințare de plata de la ANAF 2015

S int o PFA înfințată în anul 2009, am platit contributia la sanatate - CASS de 5,5% din 2009 pina in 2014 inclusiv, calculat la impunerea in sistem real baza de calcul este reprezentata de venitul net anual realizat din declaratia 200 ,venit care nu a depasit niciodata salariul minim pe economie din contra a fost mult mai mic, acum la inceput de an 2015 am primit instiintare de la ANAF ca am de plata pe anul 2012 suma 468lei calculată la salariul minim pe economie de 700 lei pe luna . Ce ma sfatuiti in acest caz? Mulțimesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 19:55, 11 Ianuarie 2015
"........şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia."
Nu se poate face nimic . Trebuie sa platiti.
Vezi art.296^21 lit.c coroborat cu 296^22 al.2 Cod Fiscal actualizat .
Ultima modificare: Duminică, 11 Ianuarie 2015
robert1958, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru pfa care este si salariat tazyx tazyx Daca sint angajat cu CM dar detin si un PFA care mai face complet aleator cite o factura ( sa zicem una la 4-6 luni ), cum calculez si platesc CASS-ul ... (vezi toată discuția)
Cum platesc c.a.s.s.cu venituri numai din tranzactiile cu actiuni pe bursa forumistul forumistul Sunt o persoana fara ocupatie si am inceput sa tranzactionez actiuni pe Bursa de Valori Bucuresti. In aceasta luna am facut cateva vanzari de actiuni, in urma ... (vezi toată discuția)